Hotel Aleksander
MENU
Hotel Aleksander

Historia obiektu

Uroczyste otwarcie Hotelu Aleksander nastąpiło w maju 2003 roku.

Pałacyk, w którym znajduje się restauracja, klub oraz cześć pokoi to zabytkowy eklektyczny budynek wybudowany w 1881 roku. Jest on związany z rodem Bojańczyków, rodziną działającą w branży przemysłowej i browarniczej. Władysław Bojańczyk, właściciel browaru i cegielni pochodził z rodziny fabrykantów, ale i społeczników. Członkowie jego rodziny należeli do Ochotniczej Straży Pożarnej, wspierali Włocławskie Towarzystwo Wioślarskie, zasiadali we władzach samorządowych.
Ostatni właściciele, czyli Irena Bojańczyk (wnuczka Władysława) oraz jej mąż Michał Bojar sprzedali nieruchomość w 1963 roku Spółdzielni Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Sztuka Kujawska".

Cztery lata po tym zdarzeniu pałacyk został z wielką pieczołowitością i z pełnym poszanowaniem wytycznych konserwatorskich odrestaurowany przez obecnych właścicieli. Obiekt został przekształcony w stylowy hotel i restaurację, zachowując niepowtarzalną atmosferę i kameralny charakter.

Poniższe zdjęcie przedstawia widok na pałacyk Bojańczyka z XIX / XX w. od strony Parku im. Henryka Sienkiewicza we Włocławku. W tle zabudowania cegielni L. Bojańczyka - „Ukłony z Włocławka” red. Kaliszewski Krzysztof, Rojewski Tomasz, Winiarski Andrzej, Włocławek 2005 r.
Widok na pałacyk Bojańczyka

Willa Bojańczyka
zdjęcie pochodzi ze strony Dawny Włocławek

Informujemy, że na naszej stronie internetowej używamy plików cookie (ciasteczek), które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami swojej przeglądarki. Czytaj więcej